Kouzlo Transsibiřské magistrály

Transsibiřská magistrála je se svými více než devíti tisíci kilometry nejdelší železnicí světa. Spojuje Moskvu s Dálným Východem. Potřeba jejího budování vznikla na konci 19. století po vybudování přístavu Vladivostok a Ruská říše potřebovala spojit Tichomořské pobřeží s pevninskou částí v Evropě z obchodních, ale především ze strategických důvodů. Železniční trať byla budována zhruba 15 let a v roce 1905 byl propojen Atlantský oceán s Tichým, neboť po magistrále bylo možno se bez přerušení dostat z Petrohradu až do Vladivostoku.

 

Účel magistrály

Železničního spojení bylo v minulosti využíváno zejména pro dopravu nerostného bohatství Sibiře do evropské části Ruska. To však nebyl jediný účel. Z období Stalinismu, trvajícího od Stalinova nástupu k moci až do jeho smrti v r. 1953, byla Transsibiřská magistrála pověstná přepravou všech sovětskému režimu nepohodlných osob do sibiřských gulagů. Už jen cesta trvající z Moskvy až do Chabarovska a okolí dva až tři týdny, znamenala pro odsouzence nepředstavitelné utrpení. Namačkáni ve stoje v dobytčích vagonech, bez jídla a vody, trpěly zimou, která s přibývajícími kilometry nabírala na intenzitě.

 

Současnost

Tyto drastické zážitky jsou dnes již naštěstí jen krutou minulostí. V současné době slouží Transsibiřská magistrála svému hlavnímu poslání, to je k přepravě zboží, surovin a také cestujících, kteří si užívají pohodlí v moderně vybavených vlakových soupravách s jídelními a spacími vozy.

Vagony byly již několikrát modernizovány, jelikož musí vydržet teploty od +40 a do -40 stupňů Celsia. Cestou se můžete zásobit jídlem a zbožím, které na nástupištích každé zastávky prodávají místní prodavačky.

V současné době nabízejí vagony naprostý luxus a v porovnání s cenou letenek je cesta na Východ vlakem příjemnější i cenově. Kdo si ovšem potrpí na dokonalý přepych, může se za 450 tisíc Kč svézt renovovaným carským expresem, kde nechybí na stěnách plazmové televize, vyhřívané podlahy a další vymoženosti moderní doby. Dostatek pohodlí ovšem najdete i ve třetí třídě, která vás bude v jednom směru stát pouhých 4 tisíce Kč.

 

Kouzlo cestování

Největší kouzlo magistrály spočívá v pozorování krajiny, která se mění doslova před očima. Od ruských plání, přes hory Uralu, husté lesy až po sibiřskou tajgu, to vše budete mít možnost pozorovat při cestě z Moskvy na Východ a k tomu s radosti zařidíme Vám vízum do Ruska. Na cestu trvající dnes šest dní, se můžete vydat každý druhý den z Jaroslavského nádraží v Moskvě expresním vlakem „Rossija“.

Ve vlaku po Transibiřské magistrále můžete strávit i dvoutýdenní dovolenou, během níž dnes uvidíte i Mongolsko. Na čínských hranicích pak musíte přesednout do čínského rychlíku, který vás doveze až do Pekingu, což je cílový bod a začátek zpáteční cesty po Transsibiřské magistrále.

Top
Zavolejte nám! +420 777 450 238, +420 727 827 730

Vaše dotazy rádi zodpovíme