Krásná příroda Bajkalu

Chcete kromě ruských velkoměst a jejich památek poznat také trochu přírody? Vydejte se k Bajkalu, tektonickému jezeru v jižní části Východní Sibiře. Jezero o rozloze 31 500 km2 je druhé největší v Rusku, dosahuje maximální hloubky 1 642 metrů, což ho činí nejhlubším jezerem na Zemi, obsahuje dva velké ostrovy a napájí ho celkem pět vodních přítoků. Bajkal je zároveň nejstarší jezero na Zemi, jelikož jeho stáří je odhadováno na úctyhodných dvacet pět až třicet milionů let.

 

Krásné pobřeží, horské hřbety a mnoho ostrovů

Příroda kolem Bajkalu vás určitě okouzlí. Jezero je obklopeno krásnými horskými hřbety, které se tyčí až do výšky 2 000 m nad jeho hladinu, což je opravdu nádherná podívaná. Pobřeží je samo o sobě mírně členité a dlouhé zhruba 2 100 km. Jezero tvoří i několik záhybů tvořících zálivy či zátoky, z nichž nejznámější jsou zálivy Čivyrkujský, Barguzinský a Velký Proval. Mezi nejznámější zátoky lze zařadit Ajaju a Frolichu.

Jak jsme již zmínili na začátku, Bajkal obsahuje dva velké strovy, Oľchon a Velký Uškanij, a kromě nich ještě mnoho dalších. Celkem je na Bajkalu dvacet sedm ostrovů! Dvaadvacet jich je stálých a pět pravidelně zaplavovaných.

 

Průzračná voda, bohatá fauna i flora

Voda Bajkalského jezera je průzračná a v sezónách se její teplota při břehu pohybuje až u dvaceti stupňů Celsia. V zimě pro změnu Bajkal zamrzá a tloušťka ledu se pohybuje od 70 do 115 centimetrů, přestože jde zde v porovnání s jinými oblastmi poměrně mírná zima. Právě zamrzlé jezero láká turisty nejen k pěší turistice, ale i k jízdám na skútru či se psím spřežením.

Samotné jezero i jeho okolí je velice bohaté na faunu i floru. Žije zde velké množství červů, měkkýšů i chrostíků a korýšů. V jezeře se vyskytuje neuvěřitelných padesát druhů ryb, z nichž nejoblíbenější je omul, který představuje většinu z ročního výlovu. Mezi nejznámější vyskytující se savce patří tuleň bajkalský.

Přestože Bajkal bohužel postupně a téměř nezastavitelně vysychá, nabízí turistům krásnou podívanou. Divoká krajina ukrývá spoustu tajemství a je vidět, že člověk zde přírodu naštěstí ještě stále nepokořil. Příroda Bajkalského jezera vás prostě dostane!

 

Pro cestu do Bajkalu s radosti Vám zajistíme turistické vízum do Ruska!

Top
Zavolejte nám! +420 777 450 238, +420 727 827 730

Vaše dotazy rádi zodpovíme