Moskva a nejen její tajemný Kreml

Moskva je velkým cestovatelským lákadlem, které uchvátilo mnoho turistů z celého světa. Většina Evropanů má několik možností, jak se sem dopravit, obvykle je to ale vlakem nebo letadlem. Hlavní město Ruska má rozlohu 2 511 km2 a ukrývá tolik míst k navštívení, že by na důkladné prozkoumání města ani měsíc nestačil. Moskvu obývá více než 12 milionů obyvatel a je politickým, hospodářským i kulturním centrem země.

A není se čemu divit, vždyť se jedná o nejlidnatější město v Evropě, které se může pyšnit nádherným historickým centrem starým stovky let, v jehož středu se rozkládá tajemný Kreml. Ten byl spolu s Rudým náměstím prohlášen v roce 1990 za světové kulturní dědictví a byl zapsán na seznam UNESCO. Kromě toho v Moskvě můžeme najít nejvyšší stavbu v Evropě, TV věž Ostankino, a nejvyšší mrakodrap v Evropě.

 

Kreml? Tajemný a krásný

Velký kremelský palác představuje tu nejstarší část celé Moskvy a v současné době jde o hlavní kulturní, duchovní i politické centrum města. Kreml je zároveň oficiálním sídlem prezidenta Ruské federace.

Pojďme se ale podívat na stavbu jako takovou. Kreml příchozí návštěvníky okouzluje již díky velmi výrazným vnějším zdím, které jsou postavené z červených pálených cihel a vysoké pět až devatenáct metrů. Jejich délka činí před dva kilometry. Tyto zdi doplňuje celkem dvacet věží, z nich nejvyšší, nazývaná Trojická, měří 79 metrů. Půdorys moskevského Kremlu je ve tvaru nepravidelného trojúhelníku. Vzhledem k jeho ploše (přibližně 27 hektarů) se jedná o největší hradní komplex na světě.

A co můžete nalézt uvnitř? Nacházejí se zde nejvýznamnější kostely, mezi které patří Nanebevzetí Panny Marie, jehož historie sahá až do 15. století; Zvěstování Panny Marie a kostel Archanděla Michaela s hrobkami ruských panovníků. Mimo jiné si zde můžete prohlédnout i další významné paláce, v nichž (některých) jsou vystaveny umělecké i historické poklady celé Ruské říše. Kreml je zkrátka největší evropská obývaná pevnost.

 

Co navštívit kromě Kremlu?

Kromě Kremlu v Moskvě můžete spatřit také obrovský zvon Car kolokol, již zmíněný vysílač Ostankino, Treťjakovu galerii, opevněné kláštery, mnoho kostelů či navštívit Gorky Park, kde se nachází různé zábavní atrakce. Rozhodně ale nevynechejte prohlídku chrámu Vasila Blaženého, jehož architektura signalizuje spojení Ruska s Evropou i Asií.

Moskva a její pamětihodnosti jsou opravdovým zážitkem, na který vám pouze jeden den rozhodně stačit nebude. Ono to totiž vypadá, že Rusko – potažmo sama Moskva – má těch „nej“ nějak mnoho, že?

 

Zaměrujete se na cestu do Moskvy? Obratte se k nám pro zajištění víza do Ruska!

Top
Zavolejte nám! +420 777 450 238, +420 727 827 730

Vaše dotazy rádi zodpovíme