Památky Petrohradu, které stojí za to navštívit

Petrohrad je krásné město plné památek a stojí ho za to navštívit nejen kvůli kultuře, ale i kvůli zvyklostem a atmosféře, která tu panuje. Petrohrad je druhé největší město Ruska, s téměř pěti miliony obyvateli, leží při ústí řeky Něvy v severozápadní části země. Nejideánější cesta do Petrohradu je vlakem a pokud budete chtít spatřit všechna pěkná místa, je zapotřebí využít místního metra.

Petrohrad je kulturním střediskem celého Ruska nejen s mnoha památkami zapsanými na seznamu Světového dědictví UNESCO. Stejně tak je město považováno za jeden z nejdůležitějších ruských přístavů.

 

Město na močále

Před představením jednotlivých památek jistě stojí za zmínku také něco málo z historie. Město bylo založeno v květnu roku 1703 carem Petrem Veliký, který položil na Zaječím ostrově základy Petropavlovské pevnosti. Celé město vybudoval na močálech, které nechal vysušit a vybudoval tak nové sídelní město. O devět let později se jednalo o hlavní město Ruského carství a poté Ruského impéria a to, kromě pár let, až do vzniku Sovětského svazu.

 

Baroko, neoklasicismus i romantismus

Na vzhledu města se podílel švýcarsko-italský architekt Domenico Trezzini, díky kterému vzniklo tzv. Petrovské baroko. Pomocníkem byl také italský architekt Bartolomeo Rastrelli. V době jejich působení byly stavěny chrámy, paláce a další stavby, které se staly předními v architektuře centra.

V 60. letech 18. století vystřídala baroko neoklasicistní architektura a břehy řeky Něvy byly lemovány žulovými náspy. Ve 40. letech 19. století přichází na řadu romantismus a Petrohrad se vyvíjí v jedno z největších průmyslových měst.

 

Jaké památky v Petrohradu určitě navštívit?

O tom, že památek je v Petrohradu opravdu plno, není pochyb. Město nabízí parky, pobřežní promenády, široké bulváry a hlavně turisty může lákat na tzv. bílé noci, kdy slunce zapadne za obzor, ale nenastane tma. Při návštěvě Petrohradu rozhodně nevynechejte katedrálu sv. Izáka, kterou stavělo neuvěřitelných 440 tisíc dělníků po dobu čtyřiceti let. Jedná se o druhou nejvyšší katedrálu na světě a vypíná se do výšky sto metrů. Zlatá kupole je obložena sto kilogramy čistého zlata a nabízí výhled na nejkrásnější místa historického jádra.

Dalším bodem prohlídky města by měl být zimní palác a muzeum Ermitáž, jehož sbírka čítá přes tři milióny uměleckých děl a jedná se tak o největší obrazárnu na světě. K seznamu staveb, které musíte spatřit, připište také úplně první stavbu Petrohradu – zmíněnou Petropavlovskou pevnost, katedrálu Petra a Pavla, palác Admirality, Smolenskou katedrálu či Triumfální oblouk, který představuje vítězství nad Napoleonem.

Mezi nejkrásnější katedrály lze zařadit také Kazaňskou katedrálu, katedrálu svatého Mikuláše či chrám Vzkříšení Ježíše Krista. Petrohrad toho ovšem nabízí ještě mnohem více a tak pokud chcete stihnout navštívit co nejvíce pamětihodností, rezervujte si na prohlídku alespoň jeden den.

 

Zjistíte o zajištění víza do Ruska

Top
Zavolejte nám! +420 777 450 238, +420 727 827 730

Vaše dotazy rádi zodpovíme