Poznáváme Novgorod

Novgorod je krásné starobylé město, na které jsou Rusové patřičně pyšní, jedná se o jedno z nejstarších ruských měst a ve 12. století bylo dokonce největším městem Ruska. Nachází se konkrétně v západním Rusku a směřuje sem i valná část cestovního ruchu. Novgorod má zhruba 220 000 obyvatel a je samotným centrem Novgorodské oblasti.

 

První zmínky, dvojvládí i brutální vraždy

Novgorod má poměrně zajímavou historii. Úplně první zmínka o jeho existenci pochází z roku 862, avšak samotné město vzniklo až později. Nejdříve zde byla vybudována dřevěná pevnost a kamenný chrám Svaté Sofie, což je dnes historické jádro současného města. Během války Novgorodců s Kyjevem zde panovalo určité dvojvládí, které bylo ukončeno až silným povstáním a vznikem republiky, která vydržela až do roku 1478.

V roce 1570 zde pod taktovkou Ivana Hrozného proběhlo brutální povraždění přibližně dvou tisíc obyvatel, zhruba o čtyřicet let později bylo město vyčerpáno švédskou okupací. Novgorod tak pomalu ztrácel a jeho sláva upadala. Město bylo navíc velice poničeno během Velké vlastenecké války. Po obnově městského centra, konkrétně v roce 1992, bylo historické jádro Novgorodu zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

 

Prosperující město i centrum turistického ruchu

Přesto, že historie městu moc nepřála, jedná se dnes o relativně prosperující oblast a o jedno z větších center turistického ruchu v celém Rusku, i přestože leží mimo hlavní železniční tahy. Kromě toho, že zde sídlí několik muzeí i kulturních institucí, můžete vidět mnoho dalších historických památek.

 Za návštěvu tak rozhodně stojí pravoslavný Sofinský chrám, Novgorod Kremlin (novgorodský kreml), katedrála Alexandra Nevskyho, katedrála de La Rioja, či Yuriev monastýr.  Nachází se zde také hodně kostelů, zmínit můžeme například kostel Sv. Paraskevi či Saviour Church on Nereditsa, což v překladu znamená kostel Spasitele.

Milovníci kultury by neměli vynechat návštěvu divadla F. M. Dostojevského. Z muzeí lze vybrat například Státní muzeum umění, Království křivých zrcadel či místní planetárium.

Pokud chcete Novgorod opravdu poznat, rezervujte si na něj alespoň jeden den a nebudete litovat. Míst kam jít, je tu opravdu mnoho a pokud navíc hovoříte ruským jazykem, nebude pro vás určitě problém objevovat i místa ne tak známá, ale přesto jistě krásná.

Pokud jste rozhodli navštivít Novgorod naše společnost s radosti pomůže Vám s pořízením víza do Ruska.

Top
Zavolejte nám! +420 777 450 238, +420 727 827 730

Vaše dotazy rádi zodpovíme