Úchvatný Kaliningrad

Kaliningrad je významné ruské město pyšnící se bohatou historií, která se do něj vepsala množstvím úchvatných památek. Ať už je hlavním cílem cesty, nebo jen zastávkou, byl by hřích město neprozkoumat. Kaliningrad je také nazývaný jako Královec a lze ho najít při ústí řeky Pregola do Baltského moře.

 

Královec či Kalinigrad?

Dříve se jednalo o metropoli Východního Pruska. Dnes má Kaliningrad téměř půl milionu obyvatel a jedná se o hlavní město Kaliningradské oblasti. Osada, která se nacházela na místě pozdějšího města, byla založena již kolem roku 300 př. n. l. Byla ovšem zničena při dobývání Pruska v roce 1255.

V témže roce zde bylo založeno město na počest českého krále Přemysla Otakara II. Křižáci zde také postavili hrad, který pojmenovali Královská hora v Sambii, a zhruba o třicet čtyři let později získalo město městská práva. Postupem času vznikaly na břehu řeky Pregola osady, které byly později spojeny. Královec v roce 1701 připadl Prusku.

Během druhé světové války bylo město bombardováno, část obyvatel odešla a 9. dubna 1945 bylo město dobyto Rudou armádou. Město po postupimské konferenci propadlo Sovětskému svazu a následně bylo přejmenováno na Kaliningrad a uzavřeno pro cizince. Po rozpadu Sovětského svazu se opět otevřelo turistům a nabízí tak své pamětihodnosti ke zhlédnutí ostatním.

 

Co v Kaliningradu rozhodně neminout?

Mezi významné stavby patří například Kaliningradská katedrála, která je krásnou a jedinečnou architektonickou památkou. Jedná se o dokonalou ukázku baltské gotiky. Uvnitř katedrály se nachází hrobka slavného filosofa Immanuela Kanta. Katedrála Krista Spasitele je další stavbou, kterou byste neměli minout, jelikož představuje hlavní pravoslavný chrám města.

Milovníci minerálů by rozhodně měli navštívit Jantarové muzeum, které bylo otevřeno již v roce 1979 a jedná se prakticky o jedinečné muzeum pouze jednoho minerálu. Expozice muzea je připravena ve dvaceti osmi sálech a mezi exponáty se nachází druhý největší kousek jantaru na světě.  Kromě toho sbírka obsahuje více než tři tisíce jantarových inkluzí.

Nezapomeňte navštívit ani Královskou bránu, Náměstí Vítězství, Dům Sovětů, Kantovu Univerzitu či staré hradby nebo místní zoologickou zahradu. Na prohlídku města si vyhraďte alespoň půl dne a uvidíte, že nebudete litovat. Kaliningrad vás uchvátí.

Pokud jste rozhodli vyrazit na navštěvu kaliningradu naše společnost s radosti pomůže Vám s zajištěním víza do Ruska.

Top
Zavolejte nám! +420 777 450 238, +420 727 827 730

Vaše dotazy rádi zodpovíme